A lövészeti sportok kicsit egzotikus ága , a laikusok
számára a filmekben látott , titokzatos kütyük által körülvett fantasztikus tudású lövészek sejlenek fel ,
akik nagy sebességgel haladó autókból iszonyatos távolságból tuti fejlövéssel
végeznek a rossz fiúkkal .Persze a valóság ez esetben is sokkal prózaibb , 500 m től akár 1400 -1500 m fixen felállított, nagyjából ember felsőtest
mérető, tehát kb 60 cm x 80 cm – fém lapokat kell meglőni , vagy papír
céllapokat , fekvő pozícióból .
Az egyik legnagyobb gond a megfelelő lőterek hiánya , kis hazánkban egyedül a Szomódi katonai lőtéren rendeznek évi egy – két versenyt , illetve az itt működő klub tagjai tudnak évente néhány alkalommal gyakorlási lehetőséghez jutni . Szerencsére a szlovák kollégák rendelkeznek egy lőtérrel ahol évente 14-15 versenyt szerveznek , ezek fele taktikai jellegű , 300 m től 700 m ig , a másik fele 500 m től 1400 m ig a magnumok részére , és 500 m től 1000 m ig a standard kaliberek részére . Ezeken a hosszabb versenyeken már a verseny előtti nap , pénteken délben ki lehet menni és minimális összeg kifizetése mellett akár késő délutánig lehet gyakorolni , ballisztikát készíteni , illetve lepróbálni . A hasonló versenyek annyira ritkák , hogy belga , holland , német , francia , osztrák , cseh , román és magyar versenyzők akár napokat képesek utazni csak részt tudjanak venni rajtuk , emellett igazán jó a hangulat , egy-egy esti beszélgetés során mindenki megérteti magát a másik nemzet lövészeivel .
Nézzük át milyen felszerelés kell ahhoz hogy egy ilyen
versenyen valaki részt vehessen
A hosszú távokon mindig fekve lövünk , ezért a vastag hosszú csövek előnyt jelentenek , csökkentik a visszarúgást , bírják a több egymás után leadott lövést . A cső hosszúság nem a pontosság miatt szükséges , hanem az elérhető lövedéksebesség miatt , mivel messzire lövünk muszáj a nagy sebességre törekednünk . Az ágyazás fontosabb jellemzői a magasságban állítható pofadék , hosszúságban és magasságban is állítható válltámasz ,stabil fogás . Szükséges a merev , stabil szerkezet , előny a hosszú előagy , a feltámasztás minél előrébb található annál kevésbé hajlamos az elugrásra lövés közben a fegyver . A feltámasztás lehet állvány , bipod , zsák , ki mit szeret és mit szokott meg .Az elsütőszerkezetnek könnyen működtethetőnek kell lennie , a taktikai versenyeken előny a tár , a hosszú távokon nem hátrány az egylövetű fegyver sem .
A tapasztalatok alapján standard kategóriában a .308 win , 6,5x55 SE , 6,5x47 Lapua , 260 rem , 7-08 rem a jó választás . Mindegyikhez találunk minőségi gyári lőszert ami az 1000 m távon még kielégítő teljesítményt nyújt , de sokkal nagyobb szabadságot biztosít ha töltjük a lőszert magunknak .
A magnum kategória résztvevői főleg 300 win mag , 338 lapua mag , 7 mm rem mag kalibereket használnak , én jelenleg 7 rem magnummal lövök és a 2016 évben már több versenyt is sikerült megnyertem vele . A 180 gr lövedéket 920-930 m/s sebességgel indítva egész 1600 m ig szuperszonikus , ugyanazt tudja ballisztikában mint a 300 és 338 magnumok lényegesen kisebb visszarúgás mellett .
Az optikák terén érdekes a helyzet , ezeken a távokon nem
szükséges a kb 25x nagyításnál nagyobb érték , sokan használnak 15-16x max
nagyítású céltávcsöveket nagyon eredményesen . A nagy távolságok miatt sokkal
fontosabb a tornyok/szálkereszt állíthatósága , legalább 45 MOA kell tudni
felfele tekerni hogy el tudj lőni 1000 m re egy .308 kaliberű fegyverrel . A
minőségi otikák jellemzője a nullára visszaállás akár a végső állásba kitekerés
után is , egyforma szálkereszt elmozdulás
minden klikk után , bírnia kell a visszarúgást és a csőszájfék
visszarántását is , robusztus kialakítás , a ZeroStop előny – nehezebb tévedni
– a taktikai szálkeresztek előnyösek célpont áthelyezésnél . A MIL vagy MOA
kérdés itt is felmerül , én mindkettőt használtam és szerettem , a MIL
cm-ben számítható állítása egyszerűbb ,
de rá kell érezni , egy 0,1 Mill /klikk távcsőnél 1400 m en egy klikk 14 cm.
Felszerelés
Elérkeztünk a kütyükhöz , amikor kipakolunk tényleg elég sok minden van az ember keze ügyében .
Szélmérő adott esetben szélirányt is jelző szerelékkel , távolságmérő , jegyzettömb + írószer , ballisztikát számoló eszköz : általában okostelefon , lőszer , puskatakaró , aláfekvő , spektív stb .
Vannak lövészek akik mindent a high-tech eszközök használatával próbálnak kiszámítani és megoldani , és vannak akik minimális technikai segítséggel , inkább az ösztöneikre hallgatva lőnek .
Én az utóbbiak közzé tartozom , egy adag rutinnal párosítva általában működik a dolog , de ehez sok gyakorlás és versenytapasztalat kell .
Mindig érdemes váltóruhát , esővédőt , magunkkal vinnünk ,az időjárás bármikor változhat .
Akit bővebben érdekel a téma , várom szeretettel , egy személyes megbeszélés során sok hasznos információt át tudok adni , illetve segítek a szükséges felszerelés összeállításában is .
Tógyer Imre
Proshooting Kft
www.proshooting.hu
+36 30 9924 765