Vegyük végig , miért is nem egyértelmű hogy a fegyverünket , ezen belül főleg a fegyvercső belsejét , tisztítanunk kell . - A külseje nem kérdés hiszen az látszik és jóérzésű vadász azonnal áttörli olajjal ha látja hogy kezd megjelenni rajta a rozsda .
A legtöbb vadásztársunk , a megfelelő tisztítással kapcsolatos információt a vadászboltokban , fegyvermester műhelyekben , esetleg hozzáértőbbnek tűnő vadász barátoktól – ismerősöktől próbál begyűjteni . Sajnos a mai napig előfordul hogy a vadászboltban dolgozó kolléga egyszerűen elküldi vagy lebeszéli az érdeklődőt , nem szánja rá az időt és energiát hogy megfelelően tájékozódjon az ügyben , és a régi beidegződések alapján simán kijelenti , minek pucolni , ő maga sem teszi , és mégis mindent eltalál a 10 éve meglévő fegyverével . Aztán az esetek nagy részében kiderül hogy az a szóró amin vadászik 60 m van a lestől , és sohasem lő messzebbre 120 m nél.
Félreértés ne essék , ez teljesen rendben is van , de ha
lőtéren kipróbáljuk a fegyvert , nagy valószínűséggel lényegesen nagyobb
szórásképet lő mint az elvárható lenne ,
és mivel a vad vitális zónája legtöbbször 20 cm + átmérőjű kör ,
nagyjából oda lőve is terítékre kerül a
kiszemelt préda ezen a távolságon , a
vadász pedig elégedetten nyugtázza a sikert.
De ez nem azt jelenti hogy minden rendben van . A lövés során a lőpor elégése közben keletkező nyomás hatására a lövedék a huzugok által megforgatva növekvő sebességgel végighalad a csövön , közben ottmaradnak a lerakódott köpenymaradványok ,elégett lőpor és mindez főleg a hazugokban , Ez önmagában még nem lenne túl nagy gond , de a kicsapódó pára vagy az esős , nedves vadászatok során bekerülő nedvesség hatására a száraz égésmaradványokból egy maró , savas anyag jön létre a cső belsejében , ami a fémet megmarja , és kráterszerű bemélyedéseket okoz . A cső belsejében kialakult gödröcskék végig dörzsölik , faragják az áthaladó lövedék felületét , ezzel okozva a fegyver pontatlanságát , és ez a folyamat már nem visszafordítható.
Ha csak annyit teszünk hogy a cső belsejét olajos ronggyal vagy kefével áthúzzuk már fél sikert elértünk , ugyanis az olajat szívja fel a csőben található lőpor és csappantyú égésmaradvány , nem a nedvességet , máris kiküszöböltük a legnagyobb problémát . Ráadásul a modern olajak több hozzáadott adalékanyagot is tartalmaznak , melyek ha lassan is de oldják a lerakódásokat is . Érdemes vadászat előtt kihúzni a csőből az olajat , mert különben erős füstképződés lesz lövés után , ami akadályozza hogy meglássuk mi történik a vaddal.
Ha úgy ítéljük meg hogy szükséges egy alapos tisztítás – standard kalibereknél kb 150-200 lövés , magnumoknál 50-100 lövés után – az ajánlható módszer a következő:
- Olajjal beáztatjuk a cső belsejét , bronz vagy erős műanyag kefével átdörzsöljük párszor , majd kihúzzuk tisztára . Ha nagyon koszos megismételjük még egyszer.
- Oldószerrel- ami oldja a rezet is – beáztatjuk a cső belsejét , hagyjuk 15-20 percet hatni , majd erős műanyag kefére vagy Jag -re tekert filccel tisztára húzzuk . Addig ismételjük míg kékes zöldes árnyalatú a kihúzott filc . Ha réz vagy bronzkefét használunk , az oldószer megbonthatja.
- Speciális polír pasztával átpolírozzuk a csövet , ugyanúgy erős kefére vagy jag re tekert filccel kb 50 60 alkalommal oda vissza.
- Olajjal ismét beáztatjuk a csövet , majd tisztára húzzuk.
- Ne felejtsük el kitisztítani a töltényűrt sem
- A legvégén valamilyen féktárcsa tisztító vagy hasonló zsíroldó szerrel teljesen szárazra húzhatjuk a csövet , de ha így tesszük el hosszabb időre a cső belső felülete rozsdásodhat , mert nincs rajta védő olaj réteg.
A Proshooting Kft teljes tisztító és karbantartó anyag választékkal és ha szükséges szak-tanácsadással áll az érdeklődők rendelkezésére.
Tógyer Imre +36 30 9924 765
www.proshooting.hu